Herbář z louky DIY

Krásné dny přeji!


Květen je měsíc, kdy si už tradičně nosíme z každé procházky náruče plné květin.
Luční kytice mám nejradši  a o tom že si jednou vyrobím herbář jsem snila dlouho.


Kytička z louky nám zdobí stůl doma i venku celé léto.


Její podoba se mění podle toho , které květiny zrovna kvetou.
Většinu jich jménem neznám, ale to se brzy změní :-).


Je úžasné jak dlouho vydrží luční kvítí, pokud se mi povede držet kytici ve stínu a měnit vodu.

Několik rostlinek hned založím do knihy velkého formátu a zatížím ji několika dalšími knihami.
Mezi stránky a rostlinku vkládám papír aby se neobtiskla květina na stránky knihy.


A tak za týden a víc , máme několik prvních exemplářů do herbáře.

Nejprve jsem měla v plánu dělat celkem podrobné zápisky včetně možnosti využití rostlinek v kuchyni nebo jako medicínu a nebo informací ohledně druhu květenství a listoví, ale hned s prvním pokusem jsem to zavrhla.
Měla jsem v plánu namalovat i některé doplňkové informace akvarelem a herbář by to byl asi krásný a dokonalý.
Ale pro děti nuda, moc dlouhý výrobní proces:-).
Hlavně v dnešní době , kdy je i pár vteřin než nám na TV naběhne netflix 
bráno jako nudná věčnost:-)))
To mi trochu připomnělo, jak by se asi děti tvářily na dobu, kdy jsme doma s tátou seděli u TV programu v časopisu květy a kroužkovali na co se budeme dívat a následně pak pěkně čekali na ten správný čas dalšího dílu našeho oblíbeného seriálu:-).

Ale zpátky k herbáři.
Aby to nedopadlo jako většina mých ideálních projektů a já nezůstala tak u tří dokonalých listů herbáře a hromady sena, osekala jsem můj velkolepý plán na minimum.
Zjednodušila jsem to jen na popisek s českým názvem, přibližným datem a místem nálezu. 
Podle názvu už si dohledáme o co jde.Ale ono i zjistit název rostlinky, není úplně snadné a navíc když to dohledávám až po vylisování :-))).
Ovšem objevila jsem celkem super aplikaci, kde si rostlinu vyfotím a aplikace mi najde co to pravděpodobně je. Jmenuje se plant.id 
Používáte někdo? Nebo i něco jiného?

Byla jsem příjemně překvapena, že i u vyfocení vylisovaných rostlin se umělá inteligence docela dobře trefila. Mínus je, že název najde v angličtině, ale téměř u každé rostliny je odkaz na wikipedii a tam už je možnost překladu do čj.


Jak , zapojit trochu nemotorné ručky dětí do práce s herbářem jsem vyřešila tak, že jsem dětem připravila papír a oni to tam jen natrhanou páskou přilepily, zbytek jsem poladila já:-).


Jednotlivé listy zatím vkládám jen tak do šanonu, ale pokud bych chtěla herbář uchovat bude asi nutné udělat na něj nějaké desky, nechce se mi ovšem sahat po plastových obalech.A nakonec ještě malý update našeho pokusu se semínkem. Akát se nám zatím pěkně rozrůstá:-).

Mějte se krásně a děkuji za návštěvy i když moje aktivita na blogu poslední dobou pokulhává, pracuji na zlepšení :-).

Krásné dny!


Komentáře

Anonymní píše…
Aplikaci neznám, používám knihu Co tu kvete - originální průvodce přírodou (Knižní klub) - je to rozdělené podle barvy květu a dále podle typu květů. Váš herbář je moc hezký! Děti si ty kytky budou pamatovat navždy. Kytky, které jsem se naučila poznávat v dětství, si k mému překvapení opravdu pamatuju pořád. Hana M.
bavi-mne-to píše…
Nemá to chybu! Co k tomu víc napsat.
Hezké dny!
Hanka
Alena píše…
Luci, dcéra si robila herbár tak ako ty a vkladala si ho do stránok veľkého čistého , ako knihu viazaného, zošita so stránkami bez linajok.
Alena V.
Jana píše…
Na profi herbář je nutné mít kytky i s kořínky, není špatné to děti tak učit. Většina kytek se stejně líp trhá s kořínky než bez nich. A na určování je i aplikace "co tu kvete". Z knížek nám botanici doporučovali ještě "naše květiny". A skladovali jsme je normálně v krabici.
Heni píše…
Lucka, je to nádherné! Výborný nápad! Ste pre mňa veľkou inšpiráciou! Nech sa vám naďalej krásne tvorí!
Anonymní píše…
Lucie, myslím, žer nutně potřebujete tento lis od úžasné Zuzanky:
https://www.google.cz/search?q=lis+na+kv%C4%9Btiny+zuzana+streichsbierov%C3%A1&tbm=isch&source=hp&sa=X&ved=2ahUKEwjRo4LmqbviAhXzThUIHYrFBscQ7Al6BAgJEA0&biw=1366&bih=635#imgrc=Yatz05GJM0mxuM:
(tímto prosím o prominutí majitelku blogu Pesleří, ale lepší obrázek jsem nenašla).
Magda
To je úžasné a velká náhoda. Já letos taky lisuju. :))
Lucie Living píše…
Ano Jano vím, že by to mělo být i s kořínkem,ale my to máme jen pro radost a třeba časem ještě doladíme:-). Jinak by bylo celkově lisování a pak lepení dost náročné, je tu jen málo rostlin které jsou i s kořeny menší než A4 :-), nicméně jsem našla návod pro profíky. : http://ucitele.sci.muni.cz/materialy/150_1.pdf
Barbora píše…
Luci jsem šťastná, že jsi napsala po dlouhé době článek :-) Často a moc ráda sem chodím. Někdy, když se mi moc stýská po novém článku, tak zabrouzdám do těch starších a taky si je moc ráda pročítám :-) Ale občasné články od Vás mi chybí, to přiznávám. Je to pro mě pohlazení po duši zajít k Vám na ,,návštěvu´´ :-)
Herbář je božííí ♥ Úžasný nápad!
Přeji krásné, slunečné dny k Vám do údolí :-)
Anonymní píše…
Nádherné fotky a krásné zpracování. Jako malé jsme si se sestrou herbáře dělaly, hmm možná ještě někde u našich budou. Ty louky vám závidím, chtěla jsem taky pro zábavu znovu začít, ale zjistila jsem, že se ve městě ke kytkám téměř nedostanu...až z toho na mne padla depka... Lucie

Populární příspěvky z tohoto blogu

poloostrov Hel Polsko

můj malý byznys v roce 2023

novinky...